Chapterthon 2017’de Coding Sisters projemiz ile birinci olduğumuzu duyurmanın sevinci içerisindeyiz.

Üyelerimizden Nurhan Güner, Bilkent Bilişimde Kadınlar Kulübü ve Bilkent Gönüllü Eğitim Projeleri tarafından yürütülen Coding Sisters Projesi, Internet Society’nin Dünya çapındaki Chapterthon 2017 yarışmasında şampiyon oldu.

Chapterthon, global Chapter’lar arası bir maraton. Chapter’lar interneti kullanarak belirli bir zaman dilimi içinde ve belirlenen bütçe ile bir proje geliştirerek eğitimi geliştirme amaçlıyor.

Geçen aylar boyunca, tüm bölgelerden 31 Chapter, Internetin yararlarını kendi topluluklarına aktarmak için sıkı çalıştı. Okulları internete bağlamak, kızlara kodlamayı öğretmek, öğretmenleri ve ebeveynleri eğitmek, internetin güvenli kullanımı ile ilgili farkındalık yaratmak, okulların eğitim için yerel içerik üretmelerini sağlayacak çevrimiçi bir platform geliştirmek gibi bir çok iş Chapter’lar tarafından yapıldı.

Her proje internetin eğitim için sürdürülebilir bir geliştirme ortamı sağlama konusunda önemli bir role sahip olacağını ciddi bir şekilde vurguladı. Her bir proje çocukların, ebeveynlerin, öğretmenlerin geleceğini şekillendirmeye katkıda bulundu.

Her bir proje yerel okullarda bir iz bırakmasına karşın Internet Society üyeleri en iyi projeyi seçti. Bu yılın kazananı Internet Society Turkey Chapter’dan Coding Sisters oldu. Coding Sisters, kızların STEM alanlarına katılma olanaklarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Bilkent Üniversitesinde geliştirilen proje, Türkiye’deki dijital uçurumu kapatma üzerine odaklandı. Orta okul ve liseden 42, üniversiteden 30 kız öğrenci kodlama eğitimi aldı. Neredeyse tamamı kodlamayı öğrenmeyi devam edeceklerini belirtti. Coding Sisters,  internetin sadece eğitim için değil, cinsiyet eşitliği konusunda da güçlü bir araç olduğunun kanıtı oldu.