Dr. Özgür Uçkan

Dr. Özgür Uçkan

 

Türkiye’de özgür internet için mücadelenin en ön saflarında yer alan isimlerden; dijital dünyanın en kıymetli üyelerinden İstanbul ­Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Özgür Uçkan’ı 10 Temmuz 2015 tarihinde kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

 

İnternet Derneği Yönetim Kurulu olarak Uçkan ailesine ve internet – bilişim camiasına baş sağlığı; özgür internet mücadelesinin öncüsü Uçkan’a da Allah’tan rahmet diliyoruz. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersler veren Dr. Özgür Uçkan, Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgi ekonomisi danışmanlığı; İstanbul Ticaret Odası Bilişim İhtisas Komitesi üyeliği; Alternatif Bilişim Derneği ile Türkiye Bilişim Derneği üyeliklerini yürütmekteydi. Bilgi ekonomisi, iletişim stratejisi, iş geliştirme, politika, insan bilimleri, medya, enformatik, kent planlaması, ekonomi, internet – hukuk ve kültür – sanat konularında çok önemli çalışmalara imza atan Uçkan’ın Literatür Yayınları etiketiyle yayımlanan “E-Devlet, E-Demokrasi ve Türkiye”; Etkileşim Yayınları’ndan çıkan Cemil Ertem ile birlikte yazdığı, “Wikileaks: Yeni Dünya Düzenine Hoşgeldiniz” adlı kitapları bulunuyor. Uçkan, aynı zamanda bilgi teknolojileri dergisi “Bthaber”de de haftalık olarak köşe yazıları yayımlıyordu.

Evli ve bir çocuk babası olan Dr. Özgür Uçkan, bir süredir yaşadığı Paris’te 10 Temmuz 2015 Cuma gecesi henüz 54 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Özgür Uçkan’ı Türk İnterneti için Önemli Kılan 20 Unutulmaz Görüşü