İnternet Nedir?

Basit bir soru gibi görünse de, İnternet’i tanımlamak kolay değildir. Çünkü başka teknolojilerden farklı olarak, İnternet biz ne istersek, nasıl kullanırsak o olabilir. Onu şekillendirebiliriz. Ama en önemlisi, dünyadaki insanları, toplulukları ve ülkeleri birbirine bağlamak için kullanabiliriz.

 

Nasıl Çalışır?

Çoğu ülkede yıllarca tek bir şirket tarafından işletilen telefon ağının aksine, küresel İnternet, hizmet sağlayıcılar, bireysel şirketler, üniversiteler, hükümetler ve diğerleri tarafından yönetilen on binlerce birbirine bağlı ağdan oluşmaktadır. Açık standartlar, internet üzerindeki bu çeşitli ağların iletişim kurmasını sağlar. İnternetin bu yapısı herkesin bir merkezi otoriteden izin almadan içerik oluşturma, hizmet sunma ve ürün satmalarını mümkün kılar.

 

İnternetin çalışmasını kim sağlar?

İnternet ekosistemi, İnternet’in çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olan birçok kuruluş ve topluluktan oluşur. Geniş bir yelpazedeki insan ve kuruluşların katılımı ile İnternet teknolojilerinin hızlı ve sürekli gelişimi ve insanlar tarafından benimsenmesi sağlanır.